דלג לתוכן

הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים (ADHD)

כמעט כל הילדים מתקשים בימינו לשבת לפעמים בשקט, לשים לב ולשלוט על הפעולות והדחפים שלהם. כאשר התנהגות זו באה כדרך שגרה יומיומית, סיבה אפשרית אחת עשויה להיות הפרעת קשב וריכוז (באנגלית: ADHD).

מהי הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים?

הפרעת קשב וריכוז היא מצב רפואי, שבו ילדים מתקשים לפעול לפני שהם חושבים, מתקשים להתמקד ולא יכולים לשבת בשקט הרבה זמן. ילדים רבים מתקשים עם כמה מהפעולות האלה, אבל בילדים עם הפרעות קשב וריכוז, התנהגות זו היא קיצונית ויש לה השפעה גדולה על חיי היום-יום שלהם.

עם הפרעות קשב וריכוז, החלקים השונים של המוח לא נוטים "לדבר" אחד עם השני בצורה אופיינית. מסיבה זו, ייתכן שיש לילדים האלה קושי להביע את רגשותיהם או לשלוט בהתנהגותם, כמו ילדים אחרים באותה קבוצת גיל.

ישנם שלושה סוגים של הפרעת קשב וריכוז:
קשב: ילדים אלה מתקשים להתרכז, לזכור הוראות, להקדיש תשומת לב לדבר מסוים ולסיים משימות.
היפראקטיביות / אימפולסיביות: ילדים עם סוג זה תמיד נמצאים במירוץ, מתקשים להאט ולעתים קרובות יכולים לפעול בלי לחשוב.
סוג משולב: לילדים אלה יש קושי להתרכז, הם עצבניים או חסרי מנוחה ותמיד נמצאים במירוץ. לעתים קרובות הם פועלים בלי לחשוב.

ילדים שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז שהסימפטומים שלהם לא מנוהלים בצורה יעילה, נמצאים בסיכון גבוה יותר לקשיי למידה, דיכאון וחרדה, בעיות ביחסים עם אחרים, התנהגות מסוכנת ופציעות. לכן מאוד חשוב לזהות ולטפל בהפרעות קשב וריכוז כמה שיותר מוקדם.

סימנים של הפרעת קשב וריכוז בילדים

אם אתה חושד שהילד שלך בעל הפרעת קשב וריכוז, כדאי דבר ראשון להתחשב בגילו. אם ילדך הוא מתחת לחמש שנים, אנשי המקצוע יהיו זהירים לגבי אבחון הפרעת קשב וריכוז, בגלל שהרבה דברים קורים ומתפתחים בשנים האלה, שלא קשורים בהכרח להפרעה זו או אחרת. אולם, אם ילדך הוא בן חמש שנים ומעלה או אם אתה מודאג מאוד אפילו לפני גיל זה, יש לעקוב האם הבעיות הן מתמשכות והאם הם משפיעות בשני תחומי חיים לפחות בבית, בגן, בבית הספר, במשחק עם ילדים אחרים.

גם אם בעיות ההתנהגות של ילד הן חמורות, וקורות בשני תחומי החיים, הם עדיין לא בהכרח יכולות להוות סימן להפרעת קשב וריכוז. לבעיות התנהגות להיות סימנים או תסמינים של הפרעות קשב וריכוז, הם גם צריכים לבוא מהרשימה הבאה, ושם צריכים להיות לפחות שישה מהם:

הילד לא שם לב לפרטים ועושה טעויות "רשלניות" בלימודים או בשיעורי הבית - למשל, הוא משקיף או בוהה, או עבודתו מאוד לא מדויקת
הילד קופץ מפעילות אחד למשנהו
הילד לא יכול להתארגן - למשל, שיש לו בעיה להשיג דברים בצו או לעשות דברים בזמן
הילד שוכח דברים, במיוחד כאשר הוא מנסה לעקוב אחרי ההוראות כדי לסיים את המשימה
הילד מדבר הרבה או קוטע שיחות של אנשים אחרים
הילד פועל בחוסר מנוחה - הוא לא יכול לשבת בשקט, להישאר יושב, עצבני, מתפתל או מטפס על דברים
הילד לא יכול להישאר ממוקד או מוסח בקלות
הילד חולם בהקיץ
הילד לא מסיים את שיעורי הבית או מטלות בבית
הילד לא מקשיב להוראות
הילד לעתים קרובות מאבד דברים - למשל, עפרונות, ספרים, ארנקים, מפתחות או טלפונים ניידים
הילד מתבטא בקול רם או רועש מדי במהלך משחק, פנאי או פעילויות חברתיות
הילד כל הזמן בהליכה ונראה שיש לו אספקה אינסופית של אנרגיה
הילד חסר סבלנות ולא מחכה לתורו
הילד מתקשה להתנגד לפיתויים או הזדמנויות
לילד לא נוח לעשות דברים לאט
הילד מהורהר ולפרקי זמן ארוכים
אם ילדך בעל הפרעת קשב וריכוז שלא מאובחנת, זה יכול לגרום לו לפגיעה בטווח הארוך, להתנהגות לא טובה ולקשיים רגשיים. לכן חשוב לראות איש מקצוע אם אתה חושש לגבי התנהגותו.
אבל יש בעיות אחרות שעלוות לגרום להתנהגות שנראית כמו הפרעת קשב וריכוז - למשל, בעיות רגשיות או חברתיות. זו הסיבה שהילד שלך צריך אבחון זהיר.

אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

אם אתה מודאג לגבי התנהגותו של הילד שלך, רופאו של הילד הוא מקום טוב להתחיל בו. הרופא עשוי להפנות את הילד לרופא ילדים, פסיכולוג או פסיכיאטר ילדים המומחים להפרעות קשב וריכוז.

אבחון הפרעת קשב וריכוז כרוך במבט מקרוב על ילדכם בהתנהגות, בלמידה ובתחומים אחרים אצלו. אבחון יסודי עשוי לכלול את מרבית הפעולות הבאות או את כולן:
ראיון איתך ועם המטפלים האחרים של ילדך
ראיון עם הילד
רשימות התנהגות שהמטפלים/מורים של הילד ממלאים
דיונים עם המורה או המטפל של הילד שלך
שפה, דיבור ובדיקות תנועה
בדיקות למידה וחינוך
בדיקת שמיעה

אבחון הפרעת קשב וריכוז הוא לא דבר קל ומהיר, כיוון שהוא יכול לחפוף עם מצבים רפואיים רבים והפרעות אחרות. לדוגמא, רבים אומרים "אם הוא יהיה מרוכז יותר, הוא ילמד יותר בבית הספר", אבל זה עשוי להיות הפוך - קשיי הלמידה של הילד שלך עשויים לגרום לבעיות ריכוז.

אבחנה זהירה יכולה להצביע האם הסימפטומים שייכים להפרעות קשב וריכוז, או שיש סיבות אחרות. כאשר ילדך מקבל את האבחנה הנכונה, הוא יכול גם לקבל את הטיפולים הנכונים ותכנית ניהול למצב שלו.

למרות שאין תרופה להפרעות קשב וריכוז, החדשות הטובות הם, שניתן לשלוט בהפרעה בעזרת טיפולים שונים.

גורמים המשפיעים על הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

שילוב של גנים וגורמים סביבתיים עשוי להגביר את הסיכון לאבחון הפרעות קשב וריכוז, אבל עדיין לא ידוע מה גורם להפרעות קשב וריכוז.

יש כמה תנאים ומצבים שאינם בהכרח גורמים הפרעת קשב וריכוז, אבל הם עושים לגרום להתנהגות שנראית כמו הפרעת קשב וריכוז או שמחמירה את ההתנהגות. לדוגמא, יחסים קשים במשפחה ומצבים חברתיים וגורמים אחרים כגון מחלה יכולים להחמיר עוד יותר הפרעת קשב וריכוז שכבר קיימת.


תסמונות גנטיות שונות, התקפים, הידרוצפלוס ותנאים אחרים כגון הפרעת ספקטרום האוטיזם, פיגור שכלי ושיתוק מוחין משפיעים גם על האופן שבו החלקים השונים של המוח מדברים אחד עם השני. תנאים אלה יכולים לגרום להתנהגות שנראית קשורה להפרעות קשב וריכוז.

מה לא גורם להפרעת קשב וריכוז אצל הילדים? הפרעה זו לא נגרמת על ידי הורות "רעה". כלומר, לא בגלל חוסר גבולות שהורים מאפשרים לילדם. אין גם ראיות לכך שרגישות למזון גורמת לילדים לפתח תסמיני הפרעת קשב וריכוז.

חיי היומיום של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז

לילדים עם הפרעת קשב וריכוז יש לעתים קרובות קשיים לימודיים ובעיות בבית הספר, כולל ליקוי למידה, ליקוי שפה וקשיי תנועה. בעיות שינה, כגון התקשות להירדם ולהישאר לישון, יכולות לעתים קרובות להפוך את בית הספר לקשה אף יותר.

ילדכם עשוי להיות בעל קשיים חברתיים - למשל, הוא לא יוכל להתרכז או לשבת בשקט מספיק זמן כדי ליהנות ממשחק עם ילדים אחרים. קשיים נפשיים אחרים עלולים גם להתפתח, כולל התרסה והפרעת התנהגות, חרדה בשנים הצעירות יותר, חרדה ודיכאון בקרב בני נוער.

ליצירת קשר אנא מלאו את הפרטים