דלג לתוכן

טיפול בהתמכרות למסכים

תופעת שימוש היתר וההתמכרות למסכים הופכת יותר ויותר מוכרת לאנשי המקצוע ולקהל הרחב. עם זאת, לא הוצגו בארץ שיטות טיפול בתופעה. מכון ת.ל.מ. ראשון להציע טיפול ייחודי, אישי וקבוצתי.

קודם לפנייה לטיפול מכון ת.ל.מ. יחל לקיים סדנאות תלמידים והרצאות להורים בנושא. בנוסף, אנחנו מחזיקים כלי אבחון ייחודיים לדיווח עצמי של הנער והוריו. מניתוח התוצאות ומראיון אישי שהנער ובני משפחתו עוברים ניתן לדרג את חומרת הבעיה.

בנוסף, פעמים רבות בני נוער ומבוגרים צעירים יפנו לטיפול עם תלונות או סימפטומים נוספים כמו התמכרויות לחומרים כמו סמים ואלכוהול, דיכאון, הפרעות קשב, אספרגר, חרדה חברתית, אך התברר במהרה כי ההתמכרות למסכים היא משנית או ראשונית לבעיה.

שיטת הטיפול מבוססת על גישה דינמית בשילוב כלים מתורת 12 הצעדים שעברו התאמה עבור התמכרות למסכים ושואבים מניסיון שנצבר במרכז restart בסיאטל ארצות הברית.

הטיפול הפרטני יתמקד במקורות ההתמכרות ברמה האישית והמשפחתית. בשלבי הטיפול הראשונים תושג הבנה והסכמה שקיימת בעיה, שאכן השימוש מוגזם ושיש לא מעט דפוסים התמכרותיים. ההורים יהוו שחקנים מרכזיים בטיפול, לא פעם יצטרכו לעבור שינויים בעצמם ויעזרו לתמוך בשינוי של בתם. בהסכמת כולם תקבע תוכנית גמילה חלקית או מלאה. כלומר, באילו מסכים היא תוכל להמשיך ולעשות שימוש ובאיזו תדירות. השינוי ההתנהגותי יאיץ את העבודה הפנימית והעבודה הפנימית תחזק את השינוי ההתנהגותי וחוזר חלילה.

הטיפול הקבוצתי יתמקד בהכרות עם דפוסי השימוש וההתמכרות, בקושי לוותר או להפחית את השימוש ובמחירים הגופניים, לימודיים, חברתיים, ומשפחתיים שהנער משלם בכל תקופת השימוש. יעשה שימוש בכלים של הדינמיקה הקבוצתית ובשיטת 12 הצעדים ויושם דגש על חיבור מחדש לגוף, לנפש ולחברת בני הגיל.

הוד קציר, פסיכולוג קליני, מומחה בהתמכרויות, מכון ת.ל.מ.

ליצירת קשר אנא מלאו את הפרטים