דלג לתוכן

פסיכולוגיה רפואית

תחום מומחיות מקצועי המוכר על ידי משרד הבריאות ומקיף את כל הרצף של בריאות וחולי ונועד לתת מענה פסיכולוגי לאנשים הסובלים ממחלות גופניות אקוטיות או כרוניות (כגון: בדיקות, אשפוזים, ניתוחים, כאב, מחלות כרוניות וכו'). כמו כן נותנת הפסיכולוגיה הרפואית מענה לאנשים הסובלים מתופעות פסיכוסומטיות (תסמינים גופניים שמקורם פסיכולוגי), ממחלות המושפעות ומוחמרות ממצב רגשי ובמצבים ותהליכים הקשורים לסוף החיים (כגון: טיפול פליאטיבי, תהליכי אובדן ואבל, ועוד). בנוסף עוסקת הפסיכולוגיה הרפואית בהיבטים המשפחתיים הקשורים למחלה ולחולה. הפסיכולוגים הרפואיים עוברים הכשרה מקיפה בבתי חולים כלליים ומשלבים ידע פסיכולוגי עם ידע פיזיולוגי תוך הבנה של האופן בו מחלות שונות משפיעות על נפש האדם.

יחידת החרדה ופסיכו-רפואה של ת.ל.מ ת"א נותנת מענה לאוכלוסייה מגוונת ולסוגים שונים של מחלות ותסמינים במבוגרים ובילדים. במסגרת הטיפול משתמשים המטפלים במגוון שיטות התערבות וטכניקות טיפוליות כגון:

ביופידבק- שיטה בטוחה, לא פולשנית ולא תרופתית, המשלבת משחקי מחשב עם עקרונות רפואיים. תוכנות מחשב ידידותיות, אשר פותחו במיוחד לצורך זה, עוזרות  להוריד מתח ולחץ ולשפר את הוויסות הרגשי דרך משחק. באמצעות התוכנה, ניתן לתרגל טכניקות הרפיה ודמיון מודרך. מטרת התרגול והיישום בחיי היומיום היא להשיג שליטה, ויסות ואיזון במערכות שונות בגוף

 טיפול קוגניטיבי התנהגותי(CBT) –מטרת שיטה זו היא לשנות דפוסי התנהגות וחשיבה לא מועילים תוך זיהוי סכמות בלתי מסתגלות וחשיפה אל המציאות בצורה חדשה. בטיפול לומד המטופל להכיר את החוויה הנפשית והגופנית שלו בצורה אחרת ולזהות את הגורמים שמגבירים את חווית הכאב והסבל.

 מיינדפולנס - שיטת מדיטציה פשוטה אשר עוזרת להתבונן במחשבות, ברגשות ובגוף. האדם לומד קודם כל לקבל את החוויה בה הוא נמצא ולאחר מכן לבחור באופן אקטיבי כיצד להגיב במקום להיות מובל על ידי הפחד או הכאב.

 היחידה מציעה רחב של טיפולים פסיכולוגיים בתחום הגוף והנפש כגון:

  • טיפול למתמודדים עם מחלת הסרטן ולמשפחותיהם 
  • טיפול פסיכולוגי לאנשים הסובלים מכאב- פיברומיאלגיה, מיגרנות, כאבי ראש ממתח, כאבים פסיכוסומטיים.
  • טיפול פסיכולוגי לבעיות עור כגון אלרגיה ופסוריאזיס.
  • טיפול פסיכולוגי לבעיות הקשורות במערכת העיכול- קרוהן, תסמונת המעי הרגיז ועוד
  •  התמודדות נפשית עם ההשלכות של טרשת נפוצה, ALS, פרקינסון ועוד.

אנו מבינים כי פניה לטיפול כרוכה לעיתים בקושי רב ומתבצעת לאחר התלבטויות רבות ולכן אנו מקפידים ביחידה לענות במהירות לכל פנייה ולתאם פגישת היכרות ראשונית להתאמת הטיפול הפסיכו-רפואי בהקדם. 


ליצירת קשר אנא מלאו את הפרטים